Jak radzić sobie na studiach?

Studia to coś zupełnie innego, aniżeli szkoła licealna czy też gimnazjalna. Ludzie, którzy się nań zapisali, każdego dnia zmagają się z wymaganiami wykładowców, które znacznie przerastają ich możliwości. O ile więc stosowanie ściąg czy też skryptów wśród przykładowych maturzystów jest nieetyczne, o tyle w przypadku studentów jest to często jedyne wyjście, aby zaliczyć przedmiot.

Dowodem na to jest powstanie ogromnej ilości stron, które oferują wszelkiego rodzaju ściągi, streszczenia czy też notatki. Każdy, kto jest w potrzebie, może więc się nań zarejestrować i pobierać wszystko to, co jest dlań najpotrzebniejsze. Trudno mówić o prostocie, jaka miałaby się wiązać ze studiowaniem. Ogromna konkurencja wśród uczelni wyższych sprawia, że każda z nich chce mieć jak najwyższy poziom. To zaś przekłada się na reformy programów nauczania, a to z kolei dotyka przeciętnego studenta, który musi sobie z tym wszystkim radzić.

Nic więc dziwnego, że notatki, streszczenia czy też ściągi udostępnione w Internecie, cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Zanim zatem zarzucimy jakiemuś studentowi oszustwo, postarajmy się wczuć w jego rolę, ponieważ może się okazać, że jest to dla niego jedyna szansa na zdobycie wiedzy. Nie można zapominać również o walorach edukacyjnych ściąg i streszczeń, które przekładają się na łatwiejsze zapamiętywanie materiału. Patrząc na poziom uczelni wyższych można stwierdzić, iż student ma dziś naprawdę ciężkie, pełne wyrzeczeń i zobowiązań życie, które zmusza go do sięgania po takie formy pomocy.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 6.9/10 (15 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)