Masaże (rodzaje masażów, wpływ na skórę i organizm)

masażMasaż to jeden z zabiegów fizjoterapeutycznych (należą do nich także hydroterapia, kinezyterapia, ergoterapia, czy fizykoterapia), będący jedną z najprzyjemniejszych form dbania o zdrowie. Jest jednocześnie jedną z najstarszych i najprostszych metod leczenia rozmaitych schorzeń, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Podstawową funkcją masażu leczniczego jest wprawienie pacjenta w dobry nastrój, odprężenie i rozluźnienie mięśni.

Masaż leczniczy opiera się na takich technikach, jak ugniatanie i klepanie, oraz odpowiednie uciskanie i nacieranie skóry. Sportowcy stosują taki masaż, aby przygotować i ciało do wysiłku, oraz aby zmniejszyć ból i skutki zmęczenia mięśni.

Co więcej masaż leczniczy wpływa pozytywnie na usuwanie bólów głowy pochodzenia migrenowego, oraz redukcji stresu. Ponieważ masowanie ciała poprawia przepływ krwi w masowanym miejscu, masaż może też przyspieszać proces leczenia różnych chorób.

Jedną z popularniejszych w ostatnim czasie technik masażu, jest masaż tajski, który powstał na kanwie medycyny tajskiej, chińskiej, indyjskiej, oraz innych państw azjatyckich. Ten typ masażu wiąże się ściśle z zabiegami akupresury, rozciągania i refleksologii. Sam masaż tajski posiada także kilka głównych odmian, takich jak masaż klasyczny, masaż z użyciem olejków, lub stempli ziołowych, masaż stóp, oraz masowanie głowy, pleców i ramion. Każdy z nich działa w inny sposób i wpływa na inne części ciała. Zabiegi masażu tajskiego mogą poprawiać sprawność układów; nerwowego i odpornościowego, oraz krwionośnego i limfatycznego, wspomagać procesy metaboliczne i hormonalne, usuwać bóle głowy, a nawet umacniać komórki włosowe. Jak widać możliwości są rozległe.

Inny, ciekawy typ masażu, to masaż pałeczkami bambusa. Podstawowym celem masażu bambusem jest rozluźnienie i zrelaksowanie pacjenta. Przygotowanie do takiego zabiegu zajmuje sporo czasu, ponieważ bambus którym wykonuje się masaż musi zostać poddany procesom, mycia, dezynfekcji i podgrzewania. Samo masowanie to także skomplikowana sprawa i wykorzystuje się do niego pałeczki różnych rozmiarów, z czego każde inaczej wpływają na pacjenta. Zabieg masażu bambusem powoduje usunięcie bólów mięśniowych, poprawę samopoczucia i zdrowia skóry, oraz redukcję stresu.

Istnieje wiele innych rodzajów masażu, m.in. masaż erotyczny mogący urozmaicić spotkania kochanków, czy hawajski masaż Lomi lomi nui. Niezależnie od typu, masaż wykonany przez profesjonalistę zawsze jest źródłem przyjemności i pozytywnie wpływa na zdrowie masowanego.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (4 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +3 (z 3 głosów)