Taras na gruncie z kostki brukowej. Jak zbudować i pielęgnować?

Stworzenie tarasu na gruncie to rozwiązanie prostsze niż to, z wnoszeniem płyty betonowej, na której dopiero później układane są płytki. Jak to zorganizować? Weź pod uwagę kostkę brukową, bo z nią budowa tarasu na gruncie jest jeszcze prostsza.

Co przemawia na korzyść tarasu gruntowego?

W przypadku takiego rodzaju tarasu w niepamięć odchodzi docinanie cegiełek i powstawanie sterty docinek, bo powierzchnia jest zdecydowanie łatwiejsza do dopasowania i nie wymaga tak drastycznych rozwiązań. Kosz jej stworzenia i utrzymania jest mniejszy, bo miękkie podłoże zapewnia elastyczność, dzięki której wymiana poszczególnych cegiełek nie jest żadną trudnością.

Budowa tarasu na gruncie wymaga przygotowania. Jak to zrobić?

Zanim odwiedzisz najbliższy sklep w poszukiwaniu najlepszej kostki brukowej, skup się na określeniu rozmiarów. By kupić odpowiednią ilość materiału, zwiększoną oczywiście o konieczny naddatek, potrzebna będzie Ci znajomość dokładnego rozmiaru powierzchni możliwej do zagospodarowania i sposób układania cegieł, na który się zdecydujesz.

Podłoże to podstawa. Zadbaj o jego stan

nowa kostka brukowa

Flickr.com CC 2.0 Andrew_Writer

Kluczem do stworzenia idealnego tarasu na gruncie jest nośne, odporne na zbieranie wody podłoże. Rzadko kiedy ma się do czynienia z ziemią, która jest naturalnie przystosowana do tego typu zabiegów budowlanych, dlatego powinieneś wziąć pod uwagę pomoc specjalisty, który po dokonaniu kilku odkrywek stwierdzi czy podłoże jest zdolne do jakichkolwiek modyfikacji.

Równo, czysto i stabilnie

Zanim przystąpisz do prac budowlanych, upewnij się, że teren jest równy, pozbawiony roślinności i stabilny. Nie jest? Do tego warto wykorzystać zagęszczarkę płytową lub po prostu odrobinę wody, która zwilży glebę i sprawi, że podłoże osiądzie (więcej na temat równania terenu pod kostkę brukową pisaliśmy tutaj).

Uwaga! Mokry grunt nie nadaje się do prac budowlanych. Po tym, kiedy go nawodnisz, odczekaj kilka dni.

Kostka brukowa. Wybierz i impregnuj

Zbadałeś i przygotowałeś fundamenty pod taras? Teraz pora na najprzyjemniejszy etap, czyli wybór kostki brukowej. Zdecyduj się na taki wzór i kolor, który dopasuje się do typu elewacji Twojego domu. Efektywnym rozwiązaniem może okazać się również połączenie kilku rodzajów cegły – to sprawi, że Twój taras będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. Pamiętaj jednak, że impregnacja kostki brukowej to jedna z podstawowych czynności, niezbędnej do zachowania pięknego i trwałego tarasu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głos)