Technologia Sip Trunk

Jeśli znane jest Ci pojęcie telefonii internetowej  i jesteś jej zwolennikiem, to zapewne znasz już szereg zalet jakie niesie ze sobą używanie telefonii IP. Głównym plusem jest oczywiście redukcja kosztów, zwłaszcza w rozmowach w jednej sieci VoIP. Często jednakże, zwłaszcza w firmach, duża ilość rozmów telefonicznych wykonywanych jest do klientów zewnętrznych, czyli poza wewnętrznym obrębem sieci. By nadal z powodzeniem korzystać z rozwiązań telefonii internetowej także w rozmowach ‘na zewnątrz’, warto zapoznać się z rozwiązaniem sip trunking.

SIP trunk to usługa, która umożliwia podłączenie infrastruktury centralowej do dowolnego systemu i prowadzenie zewnętrznych rozmów głosowych za pomocą łącza internetowego, czyli z wykorzystywaniem technologii VoIP. Zatem organizacje biznesowe, które posiadają centralę typu IP-PBX mogą ją w pełni wykorzystywać, właśnie dzięki protokołowi SIP trunking. Umożliwia on bowiem wykonywanie połączeń w technologii IP zarówno w firmie, jak i poza nią. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż SIP Trunk to idealne rozwiązanie dla organizacji i  klientów biznesowych, którzy mają większe wymagania telekomunikacyjne oraz posiadają dużą liczbę telefonów, jak np. call centra, czy przedsiębiorstwa wieloodziałowe.

Oczywiście główną zaletą stosowania technologii SIP trunking jest znaczna redukcja kosztów połączeń telefonicznych do klientów zewnętrznych. Jednakże zdaniem wielu użytkowników na tym korzyści ze stosowania tego rozwiązania się nie kończą. Za pomocą tej usługi można wykonywać i odbierać połączenia lokalne, międzymiastowe oraz łączyć się z numerami alarmowymi (911). Ponadto, protokół SIP upraszcza architekturę komunikacyjną w firmie, dając możliwość szybkiego wdrażania aplikacji. Pozwala także, na sprawne kreowanie nowych usług i rozwiązań. Co więcej, technologia ta, dzięki łączeniu transmisji głosu, obrazu i danych, tworzy jedną linię przekazu tych elementów. W związku z tym, nie potrzeba oddzielnego fizycznego nośnika dla każdego z trybów multimedialnych, co skutkuje wyraźnym zmniejszeniem kosztów i większą niezawodnością w przekazie różnorodnych elementów.

Wraz z rozwojem nowych technologii komunikacyjnych takich jak VoIP, nieuniknionym staje się stosowanie także rozwiązań typu SIP trunking, które przecież nierozerwalnie łączą się ze używaniem telefonii IP. Zdaniem wielu specjalistów, to uniwersalność i prostota protokołu SIP głównie przyczynia się do jego rosnącej popularności. Nie dziwi zatem fakt, że coraz większa liczba organizacji biznesowych z powodzeniem zaczęła stosować ów rozwiązanie i czerpać z tego liczne korzyści.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.0/10 (12 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 (z 0 głosów)