Zmniejszamy wydatki na zakupach za granicą

Spontaniczne wypady na urlop mogą być dosyć uciążliwe. Wysokie koszty wymiany waluty na miejscu, niekiedy brak gotówki oraz brak dostępu do popularnych sieci bankomatowych przysparzają problemów. Polacy coraz częściej doceniają jednak dedykowane rozwiązania osobom, które często podróżują.

obca walutaWbrew pozorom jesteśmy coraz bardziej świadomi kosztów związanych z wymianą waluty w miejscowych kantorach, dlatego coraz chętniej korzystamy z kont walutowych. Wiele banków, które mają swoje filie w naszym kraju proponują tego typu rachunki, które doskonale sprawdzają się na wypadach poza Polskę. Niestety nie wszystkie, ponieważ tego typu konta nadal nie są uważane za podstawową potrzebę klienta detalicznego, stąd część ma w swojej ofercie produkty o małej elastyczności i wysokich kosztach prowadzenia. Na ogół jednak rachunek walutowy nie jest specjalnie drogi w utrzymaniu, a jego obsługa przypomina tradycyjne konto w polskich złotówkach. Najlepszym wyjściem na obniżenie kosztów wyjazdu jest oczywiście także wyrobienie do takiego konta karty debetowej / kredytowej. W ten sposób możemy wybierać pieniądze z bankomatów przy niewielkich kosztach, a czasami także za darmo.

Warto jednak przypomnieć, że podstawowym kryterium jakim powinniśmy kierować się przy doborze rachunku w obcej walucie nie jest jego oprocentowanie, a łatwość dostępu do konta – tutaj m.in. możliwość aktywnego korzystania z karty w sklepach.

Założone przez nas konto walutowe możemy zasilać gotówką w banku lub za pośrednictwem coraz popularniejszych kantorów internetowych, które w tym szczególnym przypadku nierzadko są znacznie lepszą propozycją. Warto mieć świadomość, że jeśli przyniesiemy gotówkę do banku, ten będzie zmuszony nierzadko do poprania sporej kwoty, która pokrywa koszt transferu pieniędzy w obcej walucie z innej instytucji finansowej – koszt najczęściej wynosi od 5 do 30 zł.

Dobre konta walutowe to w istocie doskonały sposób na rozliczanie swoich rachunków poza granicami naszego kraju. Za ich pośrednictwem możemy być znacznie bardziej niezależni i wolni od myśli, że w naszym portfelu nagle brakuje waluty lub też oferta przygotowana przez miejscowy kantor jest wysoce niekorzystna, a my nie mamy już czasu na szukanie innych punktów wymiany pieniądza.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: +1 (z 1 głos)